Sanal gerçeklik (Virtual Reality), wiki’de en yalın haliyle, “bilgisayarlar tarafından taklit edilerek oluşturulan ortamlar” şeklinde tanımlanıyor. Geçmişte Matrix gibi filmlerde sanal gerçeklik, bilimkurgu ile çok iç içe olsa da artık gündelik hayatın içinde. Bu teknolojide, kişi gerçek dünya ile ilişkisini tamamen keserek ana karakterin yerine geçiyor. 
Donanım olarak, Oculus Riftve Samsung Gear VR gözlükler şimdilik piyasadaki ilk örnekler olsa da Apple bir VR gözlük geliştirip bunu Samsung gibi S7 ve S7 Edge model telefonlarını satmak için itici bir güç olarak konumlandırmaz ve tüm iPhone ve iPad’lere uyumlu yapıp mobil uygulama alanında da başı çekerse, o zaman App Store’da oyundan, eğitime birçok alanda VR uygulamalar karşımıza çıkmaya başlar. 
Muhtemelen ilk VR uygulamaları da Facebook, Twitter ve Instagram olur. VR gözlüklerle Instagram’da keşfe çıkmak pek güzel olabilir ancak aslolan VR; eğlenceden, haberciliğe, eğitimden, pazarlamaya, birçok konunun hikaye anlatıcılığını kökünden değiştirecek. Şimdi o başlıklara bir bakalım; 
Oyun ve Eğlence
VR teknolojisi oyun dünyasının temelini sarsıcı bir şekilde değiştirecek. Sony de Ekim 2016’da PlayStation için  PS VR adıyla bir sanal gerçeklik gözlüğü ve beraberinde 50’den fazla oyunu piyasaya sürecek. O anda elbette oyun tutkunlarının gözleri, FIFA’nın PES’in ya da bir The Last Of Us gibi oyunların VR versiyonlarını arayacak. 
Eğlence noktasında ise insanlar VR gözlüklerle kuşların uçuşunu, maymunların daldan dala zıplayışını ya da tarihe dönecek olursak dinazorların yürüyüşünü onun gözleriyle ve hareketleriyle sanki o bedendeymiş gibi deneyimleyebilecek.